Ficovo "víťazstvo"...

Autor: Tibor Nemčok | 23.9.2013 o 23:13 | (upravené 23.9.2013 o 23:25) Karma článku: 18,46 | Prečítané:  1102x

Pri pohľade na celú kauzu okolo SPP, mi už začína byť celkom jasné čo sa deje na našej politickej scéne, nie je to ani tak o tom či si SMER robí bokom nejaké kšefty, skôr je to všetko o tom, že v ohrození je PR SMERU, ktoré by mohlo ďalšou prehrou na arbitráži s novým vlastníkom dostať K.O., keď nie technické tak aspoň také malé v podobe zníženia preferencií o niekoľko percent, veď doposiaľ nevieme koho bude chcieť SMER nominovať na prezidenta, no a v prípade ak by to bol premiér, tak by mu jedna výchovná poza ucho od EPH určite uškodila.  

Vtipom na tom celom je však to, podotýkam vtip za peniaze daňovníkov, že buď bude Fico platiť na arbitráži za zlú regulačnú politiku a bude musieť pristúpiť na podmienky súkromníkov, alebo sa tu budeme stále hrať na socialistický štát, kde Fico síce odoženie hrozbu arbitráže, ale za cenu toho, že nám ostane dlh v podobe 500 miliónov € stále na krku. Fico sa teraz môže tváriť, že nikto za nič nezaplatí, že všetko je zadara a že Putinovi fakt na okraji oka vyhŕkne slza a zľavní plyn, no reálnejšia vízia na budúcnosť je, že síce si teraz Fico udrží svoje percentá, no keď raz zdúchne, bude iba platiť to staré známe "po mne potopa".

 

Tak, kde začať ? Bolo to minulé leto, keď francúzi a nemci varovali štát, že pravdepodobne odpredajú svoj podiel v podniku, namiesto toho aby sa vláda snažila dohodnúť, alebo vyjednať odkúpenie, sa premiér aj s vládou zahrali na mŕtveho chrobáka a nechal celú ponuku dobre vykysnúť, pokiaľ sa po tejto ponuke nevrhlo EPH. EPH samo dokázalo ako sa dá niečo kúpiť bez použitia jediného vlastného centu, no to by tej našej vláde nenapadlo, najmä po skúsenostiach so smeráckym čítaním grafov. EPH jednalo s vládou o reštrukturalizácii, kedže finančníci im dali na výber, že buď pristúpia na ich podmienky, alebo budú povláčení po súdoch a v arbitráži by štát prehral, čo je viac než isté. Sám premiér to pripustil, keď hovoril o tom, že predaj plynu domácnostiam je a vždy bude stratový, no čo je vtipom na tom celom je to,  že EPH ponúkalo aj inú možnosť ako by sa dal znížiť dlh stratovej obchodnej spoločnosti, to sa však Ficovi nepáčilo, nemal by s čím prísť pred kamery, aby zažiaril ako spasiteľ, nás proletariátu. Takto nejako počas rozpravy o SPP, okomentoval Ficove správanie počas prvej privatizácie SPP poslanec Mikloš, citujem:

„Pán Fico povedal, že boli dve komisie, čo aj boli, no len ja chcem povedať, on pomenoval tú moju, že tá o niečom naozaj rozhodovala a že tá pani ministerky Machovej nie. To nie je pravda, moja bola koordinačná, jej bola výberová, ale pán Fico bol... pán Fico bol členom tej mojej komisie, tej o ktorej tvrdí, že bola rozhodujúca. A viete koľko krát bol na zasadnutí? Raz. Raz, len potom zistil, že tam má všetky dokumenty k dispozícii a že veľmi ťažko sa bude robiť demagógia, keď bude pri tom, keď sa bude môcť pozrieť do ktoréhokoľvek papiera, ak však bude chcieť. Tak urobil to, že po tom prvom zasadnutí urobil tlačovku -  zvolal a povedal, že to všetko je podvod a bla, bla, bla a že on odstupuje z takejto komisie. "

 

Lenže, čo Fico nejako opomenul, je dôvod prečo sme dnes tam kde sme, lepšie povedané dôvody, ale Fico pozná iba ten jeden, no a to je ten ktorý sa ho bytostne dotýka a tým je možnosť straty dôvery u voličov.

Však pravým dôvodom prečo sme dnes tam kde sme, je to že URSO ideologicky udržoval ceny umelo nadol a preto sa EPH vyhrážalo arbitrážou, takto chutí úplná moc, čo je ironické na tom celom je to, že buď by sme museli cvakať instantne 200 mega € plus XY mega za právne služby v spore s EPH, alebo čo je bohužiaľ pravdepodobnejšie, Gasprom nepoľaví a nevýhodnú zmluvu podpísanú za prvej Ficovej vlády tak budeme musieť preplácať zo štátneho ešte zvyšné obdobie. Teda premiér si vyberal, od koho je lepšie dostať po zadku, či to bude Putin alebo EPH, no a rozhodne milšia mu je teda varechou od Putina, kedže tam sa to dá stále obkecať, že je tažká doba či prípadne, že v porovnaní so zahraničím máme stále lacný plyn.

 

Pár vtipov ktoré však Fico nespomenul:

1.      Rezerva plynu za 170 mil eur, takže tento rezervný plyn, je z toho ako som to pochopil z rozpravy, plyn ktorý musí byť stále prítomný v zásobníkoch, ktoré boli vytvorené špecialnou technológiou, aby sa tak tieto zásobníky neznehodnotili alebo úplne nezničili, na tieto zásobníky sme si požičali a ich stavba trvala zhruba 10 rokov.

2.      Zmluva obsahuje bod v ktorom je primárne uznávané anglické právo nad slovenským právom, teda to čo môže byť trestné na Slovensku, nemusí byť v Anglicku a naopak, čo vytvára pochybnosť.

3.      Rúra - plynovod prechádza pod úplnú kontrolu súkromníkov

4.      Fico hovoril, že za privatizácie SPP sa nepoistili prevodné kurzy a štát tak utŕžil stratu 7 mld Skk, to je síce právda, no nikto by kurzové straty nepoistil a doposiaľ sa taký prípad ešte ani neobjavil, teda je to rizikový jav pri takejto transakcii.

5.      Transakcia priniesla oživenie SPP a rádovo vyššie výnosy než pred privatizáciou.

 

Suma sumárov ?

 

Koniec je jednoduchý, vláda tohto štátu prenechala strategické plynovody, zásobníky a prečerpávacie stanice súkromníkovi a ponechala si tak iba stratovú obchodnú spoločnosť. Celý problém pramení z faktu, že vláda chcela ceny iba čo najnižšie, URSO držalo ceny plynu najnižšie ako mohlo, miesto toho aby si robilo svoju prácu, no a samozrejme zatiaľ čo súkromník ich chcel iba nahor. Teda ak by sme ostali pri starom modely SPP, vláda by síce musela zvýšiť cenu plynu, no na druhej strane by si stále zachovala vplyv nad strategickou časťou SPP a mohla taktiež kompenzovať stratu vďaka podielu v spoločnej firme so súkromníkom, no to nie, lebo treba cenu plynu držať čo najnižšie, len škoda, že tu nemáme bohaté ložiská plynu. Fico sa momentálne môže len modliť, aby sa Putinovi fakt pustila tá slza...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?