Falošná solidarita...

Autor: Tibor Nemčok | 18.9.2015 o 11:31 | (upravené 18.9.2015 o 13:29) Karma článku: 4,89 | Prečítané:  1390x

Hovorí sa, že rozdiel medzi politikom a štátnikom je v tom, na aké obdobie dokáže jedinec myslieť dopredu, čo však utečenecká kríza ukázala je, že naše európske politické elity nedokážu myslieť ani na jedno volebné obdobie.

Skôr, než začnem, poviem iba toľko, áno je to naša povinnosť im pomôcť, no nie z nejakých humanistických popudov posledných dní, nie preto lebo sa kde-kto rozplače nad fotkou utopeného dieťaťa na titulke printu, no ani preto, lebo sa nám tu teraz len tak z ničoho nič vyvalili všetci tí utečenci, ale preto lebo sme zlyhali v dlhodobej pomoci krajinám, ktoré sú touto krízou postihnuté od samotného začiatku.

 

Poviem to jednoducho, zlyhali sme. Európska Únia zlyhala na plnej čiare, dnes môžu časopisy označovať Angelu za najlepšieho politika, či dokonca za toho pravého, kto túto krízu vyrieši, no pravda je taká, že sa jedná o falošnú solidaritu, jej a aj únie. Únia stroskotala v zahraničnej politike, v akomkoľvek reflektovaní na realitu okolitého sveta, zahľadená do seba svojich problémov.

Ved nebyť toho, že nám Rusko zaklopalo na zadné dvierka, tak sa tu dodnes ponárame do problémov gréckeho dlhu. Treba sa opýtať Angely, že s kým to bolo treba (* opravené aby bol niekto spokojný) byť doposiaľ solidárny, no samozrejme vám nikto do očí nepovie, že sme strávili všetky tie roky solidarizovaním sa s Gréckom, ľuďmi čo to nechceli a až celkom zneužívali našu trpezlivosť. Zatiaľ, čo v utečeneckých táboroch v susedných krajinách Sýrie, ľudia bojovali s každým novým dňom o prežitie. Tiež sa treba opýtať politikov, koľko sumitov bolo venovaných Sýrii či Líbyi, či utečencom z Afriky, no a nie Tsiprasovi a Grécku. To čo sa dnes nazýva solidaritou, nie je ničím iným, než spytovanie si svedomia a ututlávaním tak gigantického zlyhania, akým je táto utečenecká kríza.

 

Niečo o Slovensku...

Fico a jeho prístup k tejto kríze je iba obyčajnou pózou, dokonca jeho vlastný minister zahraničia to aj vyvrátil, samozrejme že sa Fico tvári, že on tu nikoho nevpustí, no a ak tak iba kresťanov, no pravda je táká, že pri prvej príležitosti, ako sa ozve z Bruselu, tak potichu pod stolom podpíše Fico dohodu, no a pred národom sa bude tváriť, že sme prijali samých kresťanov. To nie je o mojej xenofóbii, lebo ja žiadnu nemám, voči týmto ľuďom, ale je to len o predvolebnej realite, ktorá diktuje Ficové správanie.

 

Tu sa však aj ukazuje ako jeho povrchné, populistické správanie, prináša zlé svetlo na Slovensko, ozvali sa aj kritické hlasy, ktoré kritizovali krajiny V4 za svoj postoj a vyhrážali sa odvetou v podobe siahnutia na eurofondy. Ako Fico vystihol, tak EÚ je hlavne o fondoch, samozrejme, že sme viac Európania ak dostaneme fondy, no a ak sa treba správať trochu solidárne, tak sme už zrazu národný štát, ktorý je plne suverejný a nik mu nemá čo kecať do názorov. 

 

Dostávame sa tak k ďalšiemu bodu, kde únia zlyháva, sú to eurofondy, únia nedokázala doposiaľ vytvoriť efektívny nástroj na sledovanie fondov, no a ako je u nás zvykom, tak sa za tie peniaze kde-čo postaví, kde-akej kvality, no a kde-tu skončia peniaze.  Solidarita je fajn, no ale nemala by byť slepá, presne taká akou je voči členským štátom, lebo koniec koncov, to nie je ani solidarita a ani prospešné, len to priživuje neduhy spoločnosti.

 

Ešte nekončíme, niečo o pluralite...

 

Z médii sa začína celkom vytrácať pluralita, pomaly je nájsť vyrovnaný názor, ako hľadať ihlu v kope sena. Nik, nenapíše do novín o problematike integrácie, lebo je to politicky nekorektné, ale o tom ako ťažko sa sem putovalo z vojnou zmietaných krajín, no a aké ťažké osudy majú utečenci, tak o tom sa dočítate na každom rohu. Extrémom z druhej strany je zas čítať všetky tie spamy o krvilačných moslimoch čo nás tu idú vyzabíjať. Za úplnu frašku pokladám miestne referendum v Gabčíkove, to bol príklad toho, keď vyhrá lacný populizmus z tretej cenovej.

 

Najviac mňa osobne však trápi to, že podľa jedného z výskumov, až 2/3 moslivom by radšej uprednostňovalo právo Sharia, pred právom krajiny do ktorej prišli žiť alebo už nejaký ten čas žijú. To je potom základné nepochopenie pilierov a hodnôt, na ktorých je Európska Únia postavená, no a za pár dekád by sa nám tento jav mohol vypomstiť. 

 

Nemecký bankár Sarrazin na margo tejto problematiky povedal jednu veľmi výstižnú vetu : "Integrácia je snaha ľudí, ktorí sa integrujú."

Teda, integráciou by sme sa nemali len tak bezhlavo ohánať ako o akejsi našej povinnosti, o jednostrannom úkone voči imigrantom a utečencom, ale ako o rovnovažnom vzťahu medzi dvoma stranami, kde jedna potrebuje tú druhú, lebo ak tento vzťah nefunguje, alebo je naklonený iba na jednu stranu, tak asi ťažko môžme chcieť to, aby tak prijali aspoň naše základné hodnoty.

 

Tu sa však dostávame k ďalšiemu problému, vojna v Sýrii či Lýbii, tak skoro neskončí, no a aj ak skončí tak tam nebude tak skoro bezpečne, ba až možné žiť. V najbližšej dekáde až dvoch tieto krajiny budú zeme nikoho, ostane tam humanitárna kríza, málo obyvateľstva, odchod inteligencie, chudoba, politická nestabilita, no a v neposlednom rade spustošené a zamínované oblasti, preto mám veľký problém uveriť tomu, že by sa do takej krajiny aj niekto z utečencov chcel vrátiť.

 

Niečo na záver o zodpovednosti a populizme...

 

Fico sa nedávno postavil vedľa premiéra Sobotku, spoločne prehlásili čo si o kvótach myslia, no a ako sa na premiéra patrí, tak pridal vlastný dovetok keď prehlásil, že zodpovedať by za utečencov mali mať tie krajiny, ktoré začali a podporujú túto vojnu. To on samozrejme rád prehlási, len si vybral zlého partnera, kedže Česká Republika len v minulom roku poslala kurdom v regióne muníciu za niekoľko stá-tisíc ak nie miliónov eur.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?